top of page

Když máš práci, máš všechno

Once you have a job, you have everything

2016  /  86 min

Česká republika, Slovensko

Po druhé světové válce bylo na českém území následkem systematické likvidace nacistyckým režimem oficiálně evidováných pouhých 500 Romů. Avšak v důsledku socialistické konjuktury nastal v komunistickém Československu rozmach těžkého průmyslu a Romové žijící ve slovenských osadách a vesnicích byli oslovováni i sami přicházeli hromadně do českých měst za prací v továrnách, podnicích a dolech. Do procesu budování socialistického Československa bylo zapojeno desítky tisíc Romů, jejichž životy se nikdy nestaly veřejně přiznanou součástí národní paměti

Snímek „Když máš práci, máš všechno“ představuje čtyřletý časosběrný dokument sledující úsilí mladé socioložky Kateřiny Janků, která hledá zástupce mladé romské generace, kteří by spolu s ní sbírali vzpomínky romských pamětníků a snažili se o jejich navrácení do povědomí české veřejnosti.

„Dokumentární film zachycuje paměti romských dělníků prostřednictvím doposud žijících pamětníků.“

Dokument odráží velkou řadu témat, které vyvstaly při sbírání pamětí spojených s problematikou řízené asimilace romského obyvatelstva během komunistického režimu. Vyvstávají zde otázky, které se týkají postoje samotných aktérů v dané době, jejich vlastního emancipačního procesu v podobě založení svazu Cikánů-Romů v roce  1969. To vše se taktéž dotýká jejich dnešní nezáviděníhodné sociální-ekonomické situace, které je doprovázena poklesem sociálního statusu. Dokument tedy přináší i současná témata týkající se sociálního zabezpečení, prekarizace a ztráty existenčních jistot v rámci kapitalistického režimu, které se dotýkají celé české společnosti bez ohledu na etickou příslušnost.
 

A documentary film about Slovak Roma people who came to the Czech lands in search of work, and what happened then.

After 1945, thousands of Slovak Roma were invited to the Czech towns to find work in construction and heavy industry. The documentary film captures the memories of Roma workers through the testimony of living witnesses.

Když máš práci, máš všechno plaka

režie:                       

Tomáš Hlaváček

Petra Hlavačková

námět:                              

Kateřina Sidiorpulu Janků

dramaturgie::

Jan Gogola

kamera:                

Tomáš Hlaváček

střih:                         

Tomáš Hlaváček

Petra Hlaváčková

zvuk:             

Jan Úlehlav

bottom of page