top of page

The Stadium

Stadion

2018  /  76 min

Czech Republic

The Stadium poster_small.jpg

Dokumentární film Stadion vypráví ojedinělý příběh oddanosti fotbalových fanoušků, kteří už dále nejsou schopni nečinně přihlížet chátrání svého klubového stadionu a rozhodnou se vzít věci do vlastních rukou. Překvapivý výsledek jejich úsilí nakonec obletí celý svět, aby se dočkal nečekaných ocenění. Dokument vznikl na základě časosběrného natáčení uvnitř komunity fotbalových fanoušků a přináší neobvyklý obraz fenoménu fanouškovství bořící mnohé stereotypní představy. Současně je portrétem specifické brněnské povahy se svými zvláštnostmi a svým osobitým humorem.

Fotbalový stadion "Za Lužánkami" platil po dlouhá desetiletí v celém Československu za symbol fotbalového svatostánku s ojedinělou atmosférou a návštěvnickými rekordy. Avšak podobně jako v jiných městech východní Evropy i brněnský stadion se stal obětí postupných majetkových a obchodních spekulací, které spolu s politickým nezájmem vedly na začátku tisíciletí k jeho uzavření a postupnému zchátrání. Po více jak čtrnácti letech, během nichž se ze slavného stadionu postupně stal polorozpadlý, přírodou zarostlý brownfield, vyvrcholila frustrace fanoušků v ojedinělou mobilizaci sil, fyzických i politických. Úsilí fanoušků ve snaze navrátit svůj klub na místo, s jehož historií je pevně svázána fotbalová identita celého města, přesáhlo veškerá očekávání a vedlo k nevídaných výsledkům. 

The Stadium documentary movie tells an extraordinary story of fans' devotion and adherence. The filming that took place during four subsequent years follows an extraordinary case of civic activism of the football fans and patriots of the city in order to change things bottom-up. The film portraits the football fans´ culture in totally new social perspective and reveals the phenomenon of man´s identification with the urban space of the city. It also contradicts the usual social stereotypes and prejudices about „the common football fan“, a topic of numerous documentary movies from football life.

laures Stadion.png

režie:

Tomáš Hlaváček

námět:

Tomáš Hlaváček

dramaturgie:

Petra Hlaváčková

kamera:

Tomáš Hlaváček,

střih:   

Tomáš Hlaváček

hudba:

Fields Ohio

zvuk:   

Jan Úlehlav

producent:

GUERILLAfilm

Bitcoin Production

bottom of page